|
důležité informace‚ dokumenty | |
aktualizace dne 10.9.2009
Vzhledem k tomu, že od prosince 2008 firma VODOVODY DK, která je nositelem certifikátu kvality vyžadovaném k provádění prací , hrála mrtvého brouka a nereagovala na žádné výzvy k úhradě vzniklých závazků, bylo soudně řešeno zaplacení smluvní pokuty.
Na základě rozsudku soudu firma v srpnu 2009 uhradila smluvní pokutu na účet SVJ.
aktualizace dne 4.11.2008
Hodnocení postupu prací na regeneraci domu investorem
Dne 13.8.2008 byla uzavřena řádná smlouva o dílo s firmou VODOVODY DK na regeneraci domu Jungmannova 1410-1411, který je ve vlastnictví Společenství vlastníků bytových jednotek. Přestože bylo SVJ na shromáždění konaném 13.8.2007 prováděcí firmou ujišťováno jak budou práce provedeny kvalitně a včas, průběh dalšího období ukázal naprostý amatérismus, neznalost technologických postupů a aroganci zástupce provádějící firmy. Regenerace domu byla zahájena výměnou oken, která probíhala naprosto neřízeně, bez patřičného dohledu stavitele. Jako příklad lze uvést naprostá zvěrstva:
· při vyzdívání balónů a lodžiií po sendvičovém skle nebylo provedeno provázání ocelovými pruty mezi novou vyzdívkou a stávající zdí
· po vyplnění mezer montážní pěnou byla tato pěna odřezána různou kvalitou a po té nanesen štuk v domnění že to je v pořádku
· po dokončení prací ve vchodě 1410 a nasazení stavebního dozoru bylo nutné předělat znovu 20 bytových jednotek
· pod okna byly v rozporu s projektem a normami montovány přepravní rámy místo správných podparapetních rámů co znamenalo oka předělat.
· zednické zapravení ponecháváme bez hodnocení, neboť kvalita dosahuje stupně 0
Přestože se firma v SOD zavázala, že práce budou provádět vyškolení pracovníci, musel stavební dozor investora dávat rady jak dané záležitosti provést.
Dle SOD byl termín prací od 1.9.2007 do 20.12.2007. Tento termín nebyl dodržen a v v této lhůtě nebyla ani řádně dokončena výměna oken. Celou dobu byl statutární orgán a tím i společenství vystaveno aroganci , lžím a neschopnosti řádně řídit stavbu odpovědným pracovníkem který i lživě informoval jednatele firmy Vodovody DK . Z těchto důvodů bylo několikrát zasláno písemné upozornění na neplnění SOD ale i vráceny faktury k proplacení. Přestože bylo v SOD stanoveno, že při nedodržení termínu dokončení stavby bude účtována smluvní pokuta ve výši 500 Kč/ den nebylo z pozice provádějící firmy podniknuto nic nejen k řešení dané situace , ale i k dohodě.
Od 20.12.2007 do května 2008 nebyl ze strany provádějící firmy učiněn žádný pokus o dohovor a kroky, které by vedly k dokončení stavby. Proto ze strany SVJ vznikla výzva k zahájení jednání , které vedlo k uzavření dodatku k SOD dne 29.5.2008.
V dodatku byly upraveny podmínky a požadavky investora takto :
1. Úprava prováděných prací ( nerealizace opravy balkonů, vchodových dveří apod.).
2. Byl stanoven nový termín realizace díla a to od 1.6. 2008 do 30.9.2008
3. Úprava celkové ceny prací snížené o neprováděné práce
4. Úprava ceny z hlediska DPH ( od 1.1. 2008 úprava z 5% na 9 %) k tíži zhotovitele vzhledem k nedokončení díla-
5. Smluvní pokuta zvýšena z 500 Kč na 5000 Kč/ den z prodlení
6. Vstřícný krok SVJ ke snížení smluvní pokuty z předchozího období při řádném dokončení díla minimálně o ½ nároku.
Dále bylo na jednání dohodnuto a zaznamenáno:
- umožnění využití lešení pro firmu provádějící výměnu zábradlí balkonů dosud neprovedeno
- montáž ventilačních mřížek RADAX do oken s termínem do 15.7.2008 dosud neprovedeno
- oprava poškrábaných rámů v bytech a dokončena vyzdívka po zateplení venkovní vyzdívky na balkoně dosud neprovedeno
I přes uvedený dodatek nebyly práce zahájeny včas. Výbor byl neustále uklidňován že práce začnou být prováděny v červenci pak v srpnu.K tomu sloužili různě vykonstruované lži ( není lešení, nejsou lidi a podobně)
Ve skutečnosti byly práce zahájeny až ve druhé polovině září a to jinou firmou se kterou nebyl seznámen ani investor a ani dozor.
Postavené lešení na boku domu není řádně označeno a zabezpečeno - viz stavební deník, který jak je vidět stejně nikdo nečte. Složený materiál- polystyrén je neustále rozhazován neznámými osobami a výbor se jen děsí, kdy koho napadne tento polystyrén zapálit. Rovněž tak výbor poukázal na nebezpečí pádu nepovolaných osob z lešení, které není dle našeho názoru řádně zabezpečeno a označeno.
Provádějící firmu přestože má se SVBJ řádně uzavřenou SOD včetně dodatku n vzrušuje zhoršující se počasí. Dochází k jakým si hrátkám asi kdo víc vydrží. Jako příklad lze uvést pondělní dovezení lešení v ranních hodinách a jeho následné odvezení v poledne téhož dne se lživým a naivním zdůvodněním, že to bylo lešení určené pro přední stranu domu, zatím co na druhou stranu je nutné jiné lešení o jiném složení s poukázáním na to, že investor a stavební dozor za v času neupřesnili návaznost prací na balkony.
Zástupcem činnosti firmy Vodovody DK po celou dobu nejsou zabezpečeny řádně podmínky pro činnost jiné firmy provádějící zateplení profesionálně. SVJ není znám obsah smlouvy .Výbor byl však osloven zástupcem firmy REP Color na obavu o dokončení díla ale i zaplacení vykonané práce. Výbor SVJ není v právním vztahu s touto firmou, ale zároveň nemůže hrát tzv. mrtvého brouka. Zároveň výbor nehodlá dopustit další lajdáckost, lži mající vliv i na stabilitu SVJ.
Výbor jako statutární orgán SVJ z výše uvedených skutečností požaduje:
1. Osobní účast na dané stavbě statutárním orgánem firmy Vodovody DK na pravidelných kontrolních dnech
2. Zabezpečení činnosti tak, aby stavba byla v letošním roce dokončena a firma REP COLOR mohla dostát svým závazkům
3. Splnit ustanovení dodatku ke smlouvě a všech požadavků zapsaných ve stavebním deníku
4. Proplácení faktur zabezpečit tak, aby byly vyplaceny správným pracovníkům
5. Pravidelné kontrolní dny řádně zapisovat do stavebního deníků a splnění požadavků a opatření vyhodnocovat
6. Do 14 dnů předat investorovi podrobný rozpočet. Bohužel ani tento rozpočet přestože 29.5.2008 byl slíben dodat nebyl předložen
7. Řádně rozpracovat hrazení lešení a jeho využití tak, že odmítáme hradit dny kdy se na něm nepracovalo a stál zbytek stavby.
8. Fakturu za boční stranu řádně vyúčtovat tak, aby mohla být řádně proplacena po schválení SDI
9 . Do řádného a podrobného rozpočtu nebudou uhrazeny faktury .
10. Řádně zabezpečit stavbu tak, aby byl omezen úraz nebo poškození zdraví osob
aktualizace dne 8.9.2008
Vážení vlastníci bytových jednotek,
Dovolujeme si Vás informovat o stavu pokračování zateplení našeho domu.
Práce nebyly zahájeny, přestože byl řádně uzavřen dodatek ke smlouvě o dílo s termínem realizace díla od 1.6. do 30.9.2008 .Firma oznámila začátek zahájení prací od července. Práce však nebyly zahájeny s tím, že nemohou sehnat lešení a práce zahájí nejpozději od 15.8.2008. Po tomto termínu, kdy firma nepovažovala za slušnost jakkoliv komunikovat s výborem a vysvětlit svoji nečinnost, byl firmě dán termín k oznámení zahájení prací s tím, že pokud ve stanovené lhůtě neoznámí zahájení termínu prací nebo práce nezačnou, bude výbor postupovat právní cestou. Po této jednoznačné výzvě firma oznámila, že práce zahájí od 15.9.2008 s tím, že si je vědoma všech následků vyplývající ze smlouvy o dílo a jejího dodatku.
Pro Vaše připomenutí se jedná o tyto sankce:
Pokud firma nedodrží termín dokončení prací do 30.9.2008 bude uplatněno:
1. smluvní pokuta uzavřená v dodatku k SOD ve výši 5000 Kč za den prodlení
2. firma ztrácí nárok na část smluvní pokuty z původní částky 500 Kč/ den což do doby uzavření dodatku k SOD činí 81 000 Kč
3. firma nese náklady ve spojení s výměnou zábradlí u balkonů ke které se zavázala zápisem ve stavebním deníku.
Podle posledního vyjádření firmy Vodovody DK, bude práce z hlediska odbornosti zastřešovat jiná firma s většími zkušenostmi v zateplování.Náklady za tuto firmu ponesou Vodovody DK a nemají vliv na původní cenu díla včetně DPH. Firma Ing. Bláhy bude provádět jen pomocné práce.
Firma dokončí instalaci odvětrávacích mřížek do oken, v místnostech se zavedenými plynovými spotřebičem. Původní termín do 15.7.2008 nebyl dodržen.
Po dobu realizace díla zůstává v platnosti dozoru smlouva s Ing. Baronem.
I přes sliby firmy o zahájení prací, je postup konzultován s právní kanceláří.
Vzhledem k desorientačním informacím vlastníků, kteří nebyli na posledním shromáždění, výbor znovu opakuje, že státní dotace byla SVJ přidělena a bude vyplácena.
Předpoklad prací:
Do 15.9.2008- vyžádán zábor městského pozemku a jeho povolení
Od 15.9. 2008- zateplování a výměna balkónových zábradlí.
Termín 30.9. 2008 nebude dodržen- nabíhá smluvní pokuta 5000 Kč/den
Předpoklad dokončení prací do 30.10.2008
Jednání firmy považuje výbor za neslušný a neférový. Bylo by však chybou vypovědět smlouvu z finančních důvodů ( nárůst cen materiálu, změna DPH) . I přes všechny problémy s firmou, neztratilo SVJ žádné finanční prostředky.
O proběhu prací budete včas informováni.
Za výbor SVJ
aktualizace dne 19.2.2008
Od září 2007 byla zahájena regenerace domu- výměna oken a zateplování. Přestože bylo společenství několikrát ujišťováno provádějící firmou o kvalitě práce a jak budeme s prací spokojeni, došlo k porušení technologických postupů při výměně oken. Bohužel, bylo nutné u většiny vlastníků provést opravu již nainstalovaných oken a to na náklady firmy. Během této situce došlo i k selhání servisní organizace k zajištění stavebního dozoru. Byl najmut kvalitní stavební dozor, který bez problémů zajištuje dozorování prováděné stavby. Celá situace měla vliv i na funkčnost výboru a měla vliv na změny ve statutárním orgánu. Po odstoupení člena výboru bylo nutné provést doplnění výboru.
Přestože dokončení prací včetně zateplení mělo být provedeno do 20.12.2007 nebyla akce dokončena a provádějící firmě běží smluvní pokuta. Statutární orgán však do řádného naplnění smlouvy o dílo a splnění stanovených podmínek neprovede proplacení faktury z důvodu řádně nepředaného a řádně dokončeného díla.
Provádějící firma na základě předvedené činnosti nemůže počítat s jejím doporučením pro ostatní společenství.
aktualizace dne 15.7.2007
Vážení vlastníci bytových jednotek,
na základě poskytnutých záruk SVJ Jungmannova 1410-1411 firmě ELEKTROMOSEV bude dnem 16.7.2007 pokračováno v rekonstrukci a modernizaci výtahu ve vchodě Jungmannova 1411.
Předpokládaná realizace díla bude v době
od 12. 7. 2007 do 30. 8.2007
V této době bude dokončena oprava a vystužení ocelové konstrukce, provedeno její natření a výměna drátoskla za bezpečnostní sklo. V průběhu těchto prací je předpoklad provozu starého výtahu s omezeným provozem.
Pro další práce ( výměna stojní technologie, vybourání dna ocelové šachty, instalace nové technologie a výměna šachetních dveří) bude nutná nepřetržitá odstávka výtahu a to po dobu cca 4 týdnů.
O skutečném termínu úplné odstávky výtahu bude operativně informováni.
Zároveň Vás výbor v dostatečném předstihu žádá , aby jste si ve vlastním zájmu zařídili dostatek základních potravin včetně nápojů. V případě úplné odstávky výtahu doporučujeme tuto dobu trávit u příbuzných.
Při realizaci Vás upozorňujeme na dodržování zvýšené opatrnosti a bezpečnosti v prostoru výtahové šachty a strojovny. Zároveň Vás znovu vyzýváme na odklizení věcí z prostoru schodiště a chodeb. V případě neodklizení Vašich věcí a jejich poškození nelze vymáhat náhradu škody.
Za zpoždění a přesunutí termínu na dobu letních měsíců můžete poděkovat novému zjednodušenému stavebnímu zákonu a profesionálnímu přístupu našich úředníků placených z našich daní.
Za výbor SVJ
Pavel Vrba
Dnem 12.7.2007
byla zahájena hlavní fáze rekonstrukce a modernizace výtahu ve vchodě Jungmannova 1411
firmou
Fotografie postupu rekonstrukce budou postupně dávány do fotogalerie těchto stránek
Vloženo dne 9.11.2006 a čerpáno z http://www.hradeckralove.org/cz/Magistrat/odbory/usek_primatora/mestska_policie/_seni.html
Doporučení městské policie seniorům
Doporučení městské policie seniorům
pramen : http://www.hradeckralove.org/cz/Magistrat/odbory/usek_primatora/mestska_policie/_seni.html
Starší lidé mohou mít značné obavy z kriminality a cítí se proti ní bezbranní. Jejich obavy bývají mnohdy o to silnější, pokud žijí osaměle. Existuje však mnoho různých způsobů, jak lze bezpečí seniorů podstatně zvýšit.
Čekáte-li člověka, který reagoval na Váš inzerát nebo jinou neznámou osobu, poproste někoho z přátel, aby byl po dobu návštěvy této osoby s Vámi doma. Tuto službu mu příště můžete oplatit.
Vždy zamykejte Váš byt, dokonce i v případě, že jdete do obchodu nebo jenom do sklepa.
Nikdy doma nepřechovávejte větší finanční hotovost. Uložte ji raději v doprovodu spolehlivé osoby do banky, či do spořitelny. Bezpečnější manipulaci s penězi vám umožní platební karta. Informace o přednostech a používání platebních karet Vám podají v kterémkoliv peněžním ústavu.
Je výhodné mít dobré a přátelské kontakty se svými sousedy. Mohou dohlédnout na Vaše bezpečí,stejně jako Vy na jejich.
Pokud při návratu zjistíte, že Váš byt je otevřený, nebo se Vám zdá, že se do něj někdo vloupal (dveře jdou velmi těžko odemknout – poškozený zámek, je rozbité okno, dveře jsou vyražené), nikdy nevcházejte dovnitř. Možný pachatel ještě může být ve Vašem bytě. V tomto případě vyhledejte nejbližší telefon a ihned volejte policii.
Neznámá osoba za Vašimi dveřmi.
- Cizím lidem raději neotevírejte. Kukátkem nebo přes pojistný řetízek (pokud jej máte na Vašich dveřích namontovaný) zjistěte účel jejich příchodu a žádejte předložení průkazu. Pokaždé se snažte ujistit, že cizí člověk za Vašimi dveřmi je tím, za koho se prohlašuje. Pokud si nejste zcela jisti důvěryhodností této osoby, tak si raději přivolejte někoho známého (rodinný příslušník, přítel nebo soused). V případě ohrožení volejte na bezplatnou tísňovou linku městské policie 156.
- Neotevírejte hned dveře na pouhé zazvonění či dokonce v situaci, kdy pomocí dveřního kukátka není možno spatřit osobu, která za nimi stojí (tma na chodbě, osoba může být úmyslně skryta).
- Buďte opatrní a nevěřte každému, kdo Vám za dveřmi nabízí zboží, které jste si neobjednali, nebo služby o kterých jste nebyli předem informováni (např. kontrola plynoměru, vodoměru atd.), může se jednat o jednoduchý trik, jak si otipovat Váš byt.
- Přemýšlejte o investici do kvalitního zabezpečení Vašeho bytu či domu, zvažte, zda v tomto případě je váhání či šetrnost skutečně na místě. Současný trh nabízí široký sortiment zabezpečovací techniky, která může zvýšit bezpečí Vás i vašeho majetku. Potřebné informace obdržíte v každé specializované prodejně. Pro příklad zde uvádíme nejběžněji používaná opatření k zabezpečení ochrany obydlí: instalace zámku s bezpečnostní vložkou, použití bezpečnostních dveří, zpevnění kovového dveřního rámu (zárubní) vylitím betonem (slouží proti roztažení zárubní heverem), zajištění lehce přístupných oken bezpečnostním sklem či fólií, instalace různých typů okenních a balkónových mříží, montáží kvalitních uzavíracích mechanismů (kování, uzamykatelných klik a uzávěrů, doplňkových zámků apod.). Součástí zabezpečeného bytu či domu by mělo být i zajištění dostatečného osvětlení prostoru kolem domu, na chodbách, u výtahu či ve sklepních prostorách).
Když opouštíte byt
- Řádně jej zajistěte (vchodové dveře, lehce dosažitelná okna a lodžie). Požádejte přátele či sousedy, aby dohlédli na Váš byt a vybírali poštu z Vaší schránky. Nezatahujete závěsy či žaluzie v celém bytě ( po dobu Vaší delší nepřítomnosti by mohly být spolu s přeplněnou schránkou znamením, že byt je prázdný).
Jak bezpečně i mimo domov
- Nenoste s sebou větší finanční hotovost. Peněženku neukládejte do zadních kapes kalhot, nebo do otevřené tašky či kabelky. Věnujte pozornost i své tašce nebo kabelce zavěšené na rameni. Buďte ostražití zejména pokud se dostanete do tlačenice na ulici, v obchodě nebo dopravním prostředku.
- Pokud možno nechoďte ven sami v pozdních večerních hodinách. Pokud se však takto rozhodnete, buďte opatrní a vyhýbejte se opuštěným či neosvětleným místům.
- Zdržíte-li se někde do pozdních večerních hodin, požádejte své hostitele nebo známé, aby Vás doprovodili domů.
- Nepřijímejte nabízený doprovod nebo odvoz od lidí, které neznáte. Nevyprávějte cizím lidem o svých majetkových poměrech nebo dokonce o tom, kde máte uloženy své peníze či cennosti.
- Doklady, klíče od bytu a cenné věci nikdy nenechávejte bez dohledu a neodkládejte je s oděvem v místech, kam mají volný přístup neznámé osoby (např. v čekárnách, v restauračních či zdravotnických zařízeních, na úřadech apod.).
Nebojte se krádež či pokus o ni, oznámit policii.
Akce : modernizace výtahů v SVJ Jungmannova 1410-1411
Ilustrační foto
Vážení vlastníci BJ Jungmannova 1410-1411
Dnem 7.11.2006 bude zahájena rekonstrukce výtahu ve vchodě Jungmannova 1410. Tato rekonstrukce bude probíhat ve 2 fázích.
1. Fáze – úprava ocelové konstrukce - její vyztužení a přípravné práce. Předpokládané období do 20.11.2006. Provoz výtahu nebude mimo nutnost vyztužení ze vnitř ovlivněn.
2. Fáze- rekonstrukce výtahu- po nabytí právní moci stavebního povolení - bourání, demontáž starého výtahu, montáž nového výtahu, předpokládaná doba od 20.11.2006 v závislosti na vyztužení ocelové konstrukce.
V tomto období bude výtah mimo provoz předpoklad cca 3 týdny
Výbor si je vědom vzniklých komplikací, ale tato rekonstrukce nelze provést jinak.
Výbor Vás touto cestou vyzývá k toleranci a pochopení.
Příručka pro případ ohrožení
|
PRO PŘÍPAD OHROŽENÍ
Příručka pro obyvatele
|
Zjistíte - li mimořádnou událost (požár, havárii chemického nebo průmyslového zařízení...), která ohrožuje osoby nebo majetek, okamžitě volejte číslo 150 - (Hasičský záchranný sbor)
Při předávání zprávy uveďte:
- kde hoří
- co hoří
- své jméno a číslo telefonu, ze kterého voláte
- po skončení hovoru zavěste a čekejte na zpětný dotaz k ověření pravdivosti zprávy o požáru.
Pomoc zdravotnické záchranné služby se vyžaduje při všech stavech ohrožujících život. Přivolává se prostřednictvím telefonu 155 - Zdravotnická záchranná služba.
Pokud jste svědky dopravní nehody nebo spáchání trestního činu volejte telefonní číslo 158 - Policie ČR nebo 156 - Městská policie.
Při ohrožení, o kterém můžete být vyrozuměni prostřednictvím sirén , zprávou v rozhlase, televizi, z tisku nebo hlášením místního rozhlasu, pojízdného rozhlasového vozu, megafonu, a od spoluobčanů, se snažte dodržovat následující zásady:
- RESPEKTUJTE a snažte se získávat informace z oficiálních zdrojů (rozhlas, televize, místní rozhlas, vyhláška okresního nebo obecního úřadu apod.).
- NEROZŠIŘUJTE poplašné a neověřené zprávy.
- VARUJTE ostatní ohrožené osoby ve svém nejbližším okolí.
- NETELEFONUJTE zbytečně - telefonní síť je v situacích ohrožení přetížena.
- NEPODCEŇUJTE vzniklou situaci.
- POMÁHEJTE sousedům, zejména starým, nemocným a nemohoucím lidem.
- UVĚDOMTE SI , že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.
- UPOSLECHNĚTE pokynů pracovníků záchranných složek, orgánů státní správy a samosprávy.
V České republice máme v současné době tři varovné signály. Všeobecná výstraha (konec vzdušného poplachu). Katastrofa (vzdušný poplach). Nebezpečí zátopové vlny .
Tón sirény
|
Délka tónu
|
Význam
|
v období míru
|
za válečného stavu
|
|
Trvalý
|
2 minuty
|
Všeobecná výstraha
|
Konec vzdušného poplachu
|
Kolísavý
|
2 minuty
|
Katastrofa
|
Vzdušný poplach
|
Přerušovaný
|
2 minuty
|
Nebezpečí zátopové vlny
|
Nebezpečí zátopové vlny
|
|
Signál „Požární poplach“
Tento signál je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu 1 minuty nebo přerušovaným signálem, který má tvar 25 vteřin nepřetržitého tónu. Vyhlašuje se za účelem svolání jednotek požární ochrany.
Zvuk sirény znamená vždycky nějaké nebezpečí. Siréna varuje. Její zvuk připomíná, že došlo k neočekávané události, která ohrožuje životy občanů, majetek a životní prostředí. Bude nutné se ukrýt nebo opustit ohrožený prostor, popřípadě zahájit záchranné práce nebo splnit jiná nařízení, která vyhlásí představitelé samosprávy nebo státní správy. Sirény jsou spolehlivým prostředkem varování obyvatel před nebezpečím a mohou být použity podle potřeby místně, na území okresu a bude-li to vyžadovat situace i na území celého státu.
Varovný signál sirény, který ohlašuje nebezpečí, je nutné odlišovat od signálu, kterým se provádí pravidelné akustické zkoušky sirén. Tyto zkoušky však jsou oznamovány předem v ústředních sdělovacích prostředcích a provádějí se na území celého státu dvakrát ročně - pravidelně z jara a na podzim v poledních hodinách. Na území okresů se akustické zkoušky uskutečňují podobným způsobem podle plánu okresů a tyto zkoušky jsou obyvatelům oznamovány rovněž předem ve spolupráci s regionálními sdělovacími prostředky. Jsou však i místa, kde se varování musí zabezpečit jiným způsobem.
Níže uvedené pokyny platí jen tehdy, pokud zjevně nejde o povodňové ohrožení nebo havárii vodního díla a vzniku zátopové vlny.
- Vyhledejte úkryt v nejbližší budově. Tou může být výrobní závod, úřad, kancelář, obchod, veřejná budova i soukromý dům.
- Děti, které jsou ve škole, je nutné ponechat ve škole a neposílat je domů nebo se snažit se je ze školy vyzvednout. Škola se o ně postará a sdělí jim co mají dělat.
- Jestliže cestujete automobilem a uslyšíte varování, je nejlepší okamžitě automobil zaparkovat a vyhledat úkryt v nejbližší budově.
- Když se ukryjete v budově, musíte zavřít dveře a okna kvůli bezpenosti osob uvnitř. Siréna může s velkou pravděpodobností signalizovat zrovna únik toxických látek, plynů, radiačních zplodin a jedů. Uzavřením prostoru snížíme pravděpodobnost vlastního zamoření.
3) ZAPNĚTE RÁDIO NEBO TELEVIZI
- Informace o tom, co se stalo, proč byla spuštěna siréna a varováno obyvatelstvo a co dělat dále, uslyšíte v pravidelných relacích a zpravodajských vstupech na vaší regionální rozhlasové stanici. Ve většině míst však tyto informace budou vysílány na některém místním vysílači v pásmu VKV(FM). Zajistěte si proto předem přenosný radiopřijímač VKV a baterie. Tyto informace je možné vysílat i v obecním rozhlase nebo pomocí tzv. „mluvících sirén“, které po varovném signálu sdělí krátkou slovní informaci.
- K situaci, kdy bude nutné po varování co nejrychleji opustit ohrožený prostor, může dojít při nejrůznějších druzích ohrožení. Pokyn k evakuaci bude předán z příslušného krizového štábu obyvatelstvu v ohrožených místech formou tísňové informace. Zpravidla bude k tomu využita lokální stanice VKV(FM).
- V takovém případě je potřebné dodržet zásady pro opuštění bytu , vzít si sebou evakuační zavazadlo a dostavit se na určené místo. Způsob provedení evakuace se dozvíte z vysílání rádia VKV(FM) nebo v místním veřejném rozhlase z obecního hlášení. Je vždycky nutné respektovat nařízený způsob evakuace, aby nedošlo ke zbytečným panikám a dopravním problémům.
- Bude-li povoleno použít vlastních vozidel, vezměte s sebou tolik osob, kolik bude možné, sledujte dopravní informace vysílané v rádiu a řiďte se dopravními pokyny policie a místními úpravami pomocí dopravních značek. Dostavte se do určeného shromaždiště, které se dozvíte z vysílání dopravních relací v rozhlase.
- Jestliže nejde použít vlastní vozidlo (nebo nebude bezpečné jeho použití) a přeprava se uskuteční s využitím prostředků veřejné dopravy, dozvíte se z rozhlasového vysílání nebo z obecního (městského) rozhlasu, jak je přeprava zajištěna a kam se máte dostavit (kde je místo, kam pro vás přepravní prostředky přijedou).
- Přeprava nemocných, postižených, nemocnic, škol apod. se zajišťuje pomoci přepravních prostředků přidělených obci se zvláštním zřetelem ke specifice cestujících. Tuto přepravu řídí personál příslušné instituce, která má k tomuto úkolu vydané příslušné pokyny.
Kolísavý tón sirény po dobu 2 minut.
Vyhlašuje se v případě, kdy došlo k ohrožení života a zdraví člověka v důsledku živelní pohromy (kromě zátopové vlny), havárie s únikem nebezpečných látek či jiné mimořádné situace většího rozsahu.
1) Uzavřete okna.
2) Upozorněte sousedy.
3) Sledujte televizi a rozhlas.
Před odchodem do úkrytu nebo do místa evakuačního prostoru:
- Uzavřete okna, uzávěry plynu a vody.
- Vypněte ventilaci.
- Připravte si evakuační zavazadlo .
- Dodržte zásady pro opuštění bytu nebo rodinného domu.
- Zabezpečte domácí zvířata.
- Uzamkněte byt a přesuňte se na místo ukrytí nebo evakuace.
Při havárii v chemickém závodě, v jaderném energetickém zařízení a při jiných haváriích s únikem radioaktivních látek se řiďte níže uvedenými pokyny.
HAVÁRIE V CHEMICKÉM ZÁVODĚ, VE SKLADU CHEMIKÁLIÍ NEBO PŘI DOPRAVNÍ HAVÁRII S ÚNIKEM NEBEZPEČNÝCH LÁTEK
|
Hlavní činností obyvatelstva je ochrana před účinky chemických látek vhodnými ochrannými prostředky, ukrytí nebo evakuace .
- Co nejdříve se ukryjte v uzavřené místnosti.
- Uzavřete a utěsněte okna a dveře a další otvory.
- Vypněte ventilaci.
- Sledujte zprávy v rozhlase, televizi a místní rozhlasová hlášení.
- Připravte si prostředky improvizované ochrany .
- Připravte si evakuační zavazadlo .
- Dům opusťte jen na pokyn.
Hlavní činností obyvatelstva je ochrana před účinky radioaktivních látek vhodnými, předem připravenými, či improvizovanými prostředky s ochrannými vlastnostmi , ukrytí nebo evakuace .
- Co nejdříve se ukryjte v uzavřené místnosti (nejlépe ve sklepních prostorách), pokud možno na straně odvrácené od jaderného zařízení.
- Uzavřete a utěsněte okna a dveře.
- Vypněte ventilaci a utěsněte další otvory.
- Sledujte zprávy v rozhlase, televizi a místní rozhlasová hlášení.
- Připravte si prostředky improvizované ochrany .
- Připravte si evakuační zavazadlo .
- Jodové přípravky (tablety) a prostředky individuální ochrany odeberte a použijte až na základě veřejné výzvy.
- Dům opusťte jen na pokyn.
V případě radiační havárie jaderné elektrárny Dukovany a Temelín se obyvatelé, žijící v zóně havarijního plánování, řídí pokyny provozovatelů jaderných elektráren a orgánů státní správy a samosprávy.
Trvalý tón sirény po dobu 2 minut
Vyhlašuje se v případě, kdy může dojít k ohrožení života a zdraví člověka v důsledku živelní pohromy, havárie s únikem nebezpečných látek či jiné mimořádné situaci většího rozsahu.
Hlavní činností je poslech zpráv
- Sledujte zprávy v rozhlase, televizi a místní vyhlášky a řiďte se vydanými pokyny.
- Upozorněte sousedy.
- Nevytvářejte panické situace.
- Zachovejte klid.
- Na vyžádání poskytněte pomoc při přípravách záchranných opatření.
- Připravte si evakuační zavazadlo .
Přerušovaný tón sirény po dobu 2 minut.
Vyhlašuje se v případě náhlého protržení hráze vodní nádrže a vzniku zátopové vlny nebo při vzniku zátopových vln v důsledku přívalových dešťů.
Hlavní činností je evakuace z ohrožených prostorů.
Zanechejte veškeré činnosti, opusťte urychleně ohrožený prostor a vystupte na nejvyšší místo v terénu. Je-li více času, řiďte se pokyny z rozhlasu a televize nebo pokynů záchranářů, pokyny pro evakuaci. Před odchodem do evakuačního prostoru respektujte doporučení uvedená v bodu Co dělat, když bude nařízena evakuace .
Evakuační zavazadlo se připravuje pro případ opuštění bytu v důsledku vzniku mimořádné situace nebo nařízené evakuace.
Jako evakuační zavazadlo poslouží běžné lehké cestovní zavazadlo, např. batoh, cestovní taška nebo kufr. Zavazadlo označte svým jménem a adresou.
- Základní trvanlivé potraviny, nejlépe v konzervách, dobře zabalený chléb a hlavně pitnou vodu.
- Předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor.
- Osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti.
- Přenosné rádio s rezervními bateriemi.
- Toaletní a hygienické potřeby.
- Léky, svítilnu.
- Náhradní oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel nebo přikrývku.
- Kapesní nůž, zápalky, šití a další drobnosti.
Pokud nemáme k dispozici prostředky individuální ochrany a musíme si chránit dýchací orgány a povrch těla, použijeme prostředky improvizované ochrany.
- K ochraně dýchacích orgánů použijeme vodou navlhčené roušky zhotovené z kapesníku, ručníku, utěrek apod.
- Hlavu chraňte čepicí, kloboukem, šálou či kuklou tak, aby vlasy byly úplně zakryty a zvolená pokrývka hlavy chránila též čelo, uši a krk. Oči chraňte brýlemi - lyžařskými či motoristickými, ruce chraňte rukavicemi. K improvizované ochraně těla poslouží oblek, kombinéza, sako, kalhoty, plášť nebo pláštěnka do deště. Nohy chraňte nejlépe vysokými botami nebo holínkami.
- Při návratu ze zamořeného prostředí do bytu odložte v předsíni veškerý svrchní oděv do igelitového pytle a zavažte jej. Pokud je to možné, pečlivě se osprchujte, otřete do sucha a oblečte se do čistého oděvu.
- Uhaste otevřený oheň v topidlech.
- Vypněte elektrické spotřebiče (mimo ledniček a mrazniček).
- Uzavřete přívod vody a plynu.
- Vezměte evakuační zavazadlo , uzamkněte byt, na dveře dejte oznámení, že jste byt opustili a dostavte se na určené místo k evakuaci.
- Ověřte, zda i sousedé vědí, že mají opustit byt.
- Dětem vložte do kapsy oděvu cedulku se jménem a adresou.
- Kočky a psy si vezměte s sebou.
- Ostatní domácí zvířata včetně exotických zvířat, která přežijí delší dobu, nechejte doma, zásobte je před odchodem potravou.
- Přípravu a organizaci ukrytí obyvatelstva řeší orgány státní správy a samosprávy.
- Ukrytí obyvatelstva je zabezpečeno ve stálých úkrytech budovaných již v míru investičním způsobem. V hlavním městě Praze se pro ukrytí obyvatelstva využívá i ochranný systém metra, k ukrytí slouží tunely a nástupiště metra. Současná kapacita stálých úkrytů a metra nezabezpečuje ukrytí všech obyvatel.
- Informace o možnosti ukrytí ve stálém úkrytu získáte u příslušného obecního (obvodního, městského) úřadu.
- Občané, kteří nemají v blízkosti bydliště stálý úkryt, mohou si vybudovat improvizovaný úkryt v prostorech domu, kde bydlí svépomocí, úpravou prostorů ve vhodných částech bytu a obytného domu.
- Před odchodem do úkrytu si s sebou vezměte evakuační zavazadlo a dodržte zásady pro opuštění bytu .
- Chovat se ukázněně a řídit se pokyny pro ukrytí.
- Udržovat v pohotovosti prostředky individuální ochrany nebo improvizované prostředky ochrany a použít je v závislosti na vzniklé situaci.
- Šetřit vodou, jídlem a pitím.
- Udržovat pořádek a čistotu.
- Zdržovat se v určeném prostoru, zbytečně nepřecházet, nehlučet a hlasitě nehovořit.
- Za všech okolností se chovat klidně a ukázněně, vzájemně si pomáhat, zejména starším a nemocným osobám a ženám s dětmi.
- Nekouřit, nezapalovat svíčky, lampy, zapalovače, vařiče ani jiné zdroje tepla a světla s otevřeným ohněm. Nepoužívat elektrické vařiče jakéhokoli druhu.
Ve společných stálých úkrytech se stanovuje úkrytový řád a členové úkrytového družstva.
- Uzavřete okenní a dveřní otvory a oblepte veškeré spáry lepící páskou. Otvory je možné zpevnit zazděním cihlami, kameny nebo pytli s pískem nebo hlínou.
- Vchodové dveře zesilte prkny a vzpěrami.
- Rovné stropy podepřete trámky nebo sloupky z kulatiny.
- Klenuté stropy nepodepírejte.
Při dokonalém utěsnění ochranného prostoru, ve kterém není filtroventilační zařízení nelze setrvat déle než 2 až 3 hodiny podle objemu vnitřního prostoru a počtu ukrývaných osob (2 m3 prostoru na osobu).
Starší lidé mohou mít značné obavy z kriminality a cítí se proti ní bezbranní. Jejich obavy bývají mnohdy o to silnější, pokud žijí osaměle. Existuje však mnoho různých způsobů, jak lze bezpečí seniorů podstatně zvýšit.
Městská policie Hradec Králové Vám proto nabízí několik praktických rad a doporučení, které mohou být pro Vás i Vaše přátele užitečné.
Čekáte-li člověka, který reagoval na Váš inzerát nebo jinou neznámou osobu, poproste někoho z přátel, aby byl po dobu návštěvy této osoby s Vámi doma. Tuto službu mu příště můžete oplatit.
Vždy zamykejte Váš byt, dokonce i v případě, že jdete do obchodu nebo jenom do sklepa.
Nikdy doma nepřechovávejte větší finanční hotovost. Uložte ji raději v doprovodu spolehlivé osoby do banky, či do spořitelny. Bezpečnější manipulaci s penězi vám umožní platební karta. Informace o přednostech a používání platebních karet Vám podají v kterémkoliv peněžním ústavu.
Je výhodné mít dobré a přátelské kontakty se svými sousedy. Mohou dohlédnout na Vaše bezpečí, stejně jako Vy na jejich.
Pokud při návratu zjistíte, že Váš byt je otevřený, nebo se Vám zdá, že se do něj někdo vloupal (dveře jdou velmi těžko odemknout – poškozený zámek, je rozbité okno, dveře jsou vyražené), nikdy nevcházejte dovnitř. Možný pachatel ještě může být ve Vašem bytě. V tomto případě vyhledejte nejbližší telefon a ihned volejte policii.
Neznámá osoba za Vašimi dveřmi.
- Cizím lidem raději neotevírejte. Kukátkem nebo přes pojistný řetízek (pokud jej máte na Vašich dveřích namontovaný) zjistěte účel jejich příchodu a žádejte předložení průkazu. Pokaždé se snažte ujistit, že cizí člověk za Vašimi dveřmi je tím, za koho se prohlašuje. Pokud si nejste zcela jisti důvěryhodností této osoby, tak si raději přivolejte někoho známého (rodinný příslušník, přítel nebo soused). V případě ohrožení volejte na bezplatnou tísňovou linku městské policie 156.
- Neotevírejte hned dveře na pouhé zazvonění či dokonce v situaci, kdy pomocí dveřního kukátka není možno spatřit osobu, která za nimi stojí (tma na chodbě, osoba může být úmyslně skryta).
- Buďte opatrní a nevěřte každému, kdo Vám za dveřmi nabízí zboží, které jste si neobjednali, nebo služby o kterých jste nebyli předem informováni (např. kontrola plynoměru, vodoměru atd.), může se jednat o jednoduchý trik, jak si otipovat Váš byt.
- Přemýšlejte o investici do kvalitního zabezpečení Vašeho bytu či domu, zvažte, zda v tomto případě je váhání či šetrnost skutečně na místě. Současný trh nabízí široký sortiment zabezpečovací techniky, která může zvýšit bezpečí Vás i vašeho majetku. Potřebné informace obdržíte v každé specializované prodejně. Pro příklad zde uvádíme nejběžněji používaná opatření k zabezpečení ochrany obydlí: instalace zámku s bezpečnostní vložkou, použití bezpečnostních dveří, zpevnění kovového dveřního rámu (zárubní) vylitím betonem (slouží proti roztažení zárubní heverem), zajištění lehce přístupných oken bezpečnostním sklem či fólií, instalace různých typů okenních a balkónových mříží, montáží kvalitních uzavíracích mechanismů (kování, uzamykatelných klik a uzávěrů, doplňkových zámků apod.). Součástí zabezpečeného bytu či domu by mělo být i zajištění dostatečného osvětlení prostoru kolem domu, na chodbách, u výtahu či ve sklepních prostorách).
Když opouštíte byt
- Řádně jej zajistěte (vchodové dveře, lehce dosažitelná okna a lodžie). Požádejte přátele či sousedy, aby dohlédli na Váš byt a vybírali poštu z Vaší schránky. Nezatahujete závěsy či žaluzie v celém bytě ( po dobu Vaší delší nepřítomnosti by mohly být spolu s přeplněnou schránkou znamením, že byt je prázdný).
Jak bezpečně i mimo domov
- Nenoste s sebou větší finanční hotovost. Peněženku neukládejte do zadních kapes kalhot, nebo do otevřené tašky či kabelky. Věnujte pozornost i své tašce nebo kabelce zavěšené na rameni. Buďte ostražití zejména pokud se dostanete do tlačenice na ulici, v obchodě nebo dopravním prostředku.
- Pokud možno nechoďte ven sami v pozdních večerních hodinách. Pokud se však takto rozhodnete, buďte opatrní a vyhýbejte se opuštěným či neosvětleným místům.
- Zdržíte-li se někde do pozdních večerních hodin, požádejte své hostitele nebo známé, aby Vás doprovodili domů.
- Nepřijímejte nabízený doprovod nebo odvoz od lidí, které neznáte. Nevyprávějte cizím lidem o svých majetkových poměrech nebo dokonce o tom, kde máte uloženy své peníze či cennosti.
- Doklady, klíče od bytu a cenné věci nikdy nenechávejte bez dohledu a neodkládejte je s oděvem v místech, kam mají volný přístup neznámé osoby (např. v čekárnách, v restauračních či zdravotnických zařízeních, na úřadech apod.).
Nebojte se krádež či pokus o ni, oznámit policii.
Vloženo dne 8.2.2007
|
|
|